top of page
GROF-LT-Zentriert-Blau.png

HOLOS

Stanislav Grof

Stan.jpg

MUDr. Stanislav Grof je psychiatr s více než šedesáti lety zkušeností s výzkumem holotropních stavů vědomí, velkou a důležitou podskupinou mimořádných stavů, které mají léčivý, transformační, heuristický a evoluční potenciál. V minulosti působil jako hlavní řešitel v psychedelickém výzkumném programu Psychiatrického výzkumného ústavu v Praze v Československu, vedoucí psychiatrického výzkumu v Psychiatrickém výzkumném středisku Marylandu, docent psychiatrie na Johns Hopkins University v Baltimoru, MD, a vědecký pracovník v rezidenci v Esalen Institute v Big Sur, CA.

V současné době je profesorem psychologie na Kalifornském institutu integrálních studií (CIIS) v San Franciscu v Kalifornii, vede programy odborné přípravy v oblasti holotropního dýchání a transpersonální psychologie, přednáší a vede semináře po celém světě. Je jedním ze zakladatelů a hlavních teoretiků transpersonální psychologie a zakládajícím prezidentem Mezinárodní transpersonální asociace (ITA). V roce 2007 získal prestižní cenu "Vize 97" od Nadace Václava a Dagmar Havlových v Praze a v roce 2010 Cenu Thomase R. Vernyho od Asociace pro předporodní a perinatální psychologii a zdraví (APPPAH) za klíčové přispění do tohoto oboru. V roce 2004 získal čestný Ph.D. titul na Světové buddhistické univerzitě v Bangkoku, později na Institutu transpersonální psychologie (ITP) a v roce 2018 další za Psychedelickou terapii a léčivé umění na Kalifornském institutu integrálních studií (CIIS) v San Franciscu v Kalifornii.

 

Mezi publikace MUDr. Grofa patří přes 150 článků v odborných časopisech a mnoho knih, Za hranice mozku; LSD Psychotherapy; Kosmická hra; Psychologie budoucnosti; Lidské vědomí a tajemství smrti; Když se nemožné stane; Healing Our Deepest Wounds; Moderní výzkum vědomí a chápání umění; Nesnadné hledání vlastního Já; Krize duchovního vývoje; a Holotropní dýchání (poslední čtyři společně s Christinou Grofovou). Byl také pozván jako konzultant pro speciální efekty ve sci-fi filmu Metro Goldwyna Meyera Brainstorm a sci-fi filmu 20th Century Fox Millenium.

Od dubna 2016 je Stan šťastně ženatý s Brigitte Grofovou. Žijí v Německu a v Kalifornii a cestují společně vnitřním a vnějším světem, pořádají semináře, školení a workshopy o holotropního dýchání po celém světě.

V srpnu 2019 vyšla encyklopedie shrnující jeho celoživotní práci „Cesta psychonauta“ a dokumentární film o jeho životě a díle „Cesta psychonauta - Stan Grof a dobrodružství vědomí“.
V květnu 2020 zahájil společně se svou manželkou Brigitte jejich nový výcvik v práci s holotropními stavy vědomí, mezinárodní výcvik Grof® Legacy Training.

Jeho webová stránka je stangrof.com

bottom of page